Akademia Sztuki Capoeira Rzeszów

Zobacz jak wygląda nasza Akademia

CAPOEIRA JAKO WIELOPŁASZCZYZNOWA FORMA ROZWOJU CZŁOWIEKA..
Specyficzna muzyka, osobliwie wyglądające instrumenty, grupa ludzi stojących w kole, klaszczących i śpiewających. W środku dwie osoby wykonują niesamowite akrobacje, dynamiczne kopnięcia i szybkie uniki. To nie  jest opis lekcji wychowania fizycznego, a treningu Capoeira, które od kilkunastu lat odbywają się na terenie Podkarpacia w największych miastach takich jak Rzeszów oraz Krosno.
Nie jest łatwo dokładnie określić, w jaki sposób powstała Capoeira. Istnieje wiele legend i teorii związanych z rozwojem tej sztuki walki. Wiadomo na pewno, że jej początki sięgają XVIII i XIX wieku, kiedy to afrykańscy niewolnicy pracowali miedzy innymi na plantacjach trzciny cukrowej na terenach dzisiejszej Brazylii. Oczywiście, niewolnikom, z racji ich statusu społecznego, nie wolno było uczyć się żadnych form samoobrony. Toteż uczyli się oni technik walki pod postacią tańca. Podstawowe ruchy i techniki pochodziły głównie z plemiennych gier i zabaw. Duży wkład w Capoeira miały także afrykańskie rytuały – głównie rytmy i charakterystyczne pozycje. Paradoksalnie zniesienie niewolnictwa było ciosem dla ówczesnej ludności. Niewolnicy, którzy byli biegli w walce, nie potrafili odnaleźć się w społeczeństwie, stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, sposobem rozrywki, zabawy pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli. Nowoczesna, zmodernizowana, Capoeira zawiera i oferuje wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, uderzenia rękoma, głową, podcięcia oraz obalenia. Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira proponuje wiele uników i przejść. Do promocji oraz zalegalizowania Capoeira jako sportu i regularnej sztuki walki przyczynił się MESTRE BIMBA – Manuel dos Reis Machado, który w 1928 roku przekonał władze do zniesienia zakazu jej trenowania. Od tego momentu Capoeira zaczęła swoja ekspansje na terenie Brazylii i na terenie całego świata.
Capoeira dzisiaj, to przede wszystkim dynamiczna walka, dużo kopnięć, uników i akrobacji. Nieodłącznym jej elementem jest także żywa muzyka oraz śpiew. Zgromadzone osoby tworzą koło, w którym odbywa się walka, a właściwie gra między dwiema osobami.  Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dosyć niewinnie. Trenujący nie trafiają się nawzajem, a ciosy są jedynie markowane. Gracze są nie tyle przeciwnikami, co partnerami. Bardzo ważny jest tutaj szacunek do drugiej osoby. Na sali treningowej może spotkać się urzędnik, prezes banku czy uczeń – wszyscy są równi. W dodatku każdy odnajduje w tym sporcie coś zupełnie innego, każdy może realizować i rozwijać się na różnych płaszczyznach. Capoeira uczy współpracy między ludźmi, samokontroli i szacunku do drugiego człowieka, pozwala pracować nad samym sobą i doskonalić siebie na wielu płaszczyznach, jest to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, oderwanie się od codzienności, jest doskonałym sposobem na odnalezienie dla siebie pasji, którą polecamy każdemu. Capoeira tylko z pozoru wygląda na niegroźną. Często treningowa gra przeradza się w brutalną walkę. Dlatego jest to z pewnością bardzo efektowny sport, ale także niezwykle efektywny. Capoeira jest pewnego rodzaju fenomenem. Kiedyś zabroniona przez prawo – dziś jest jednym z najbardziej spopularyzowanych i najlepiej rozwijających się sportów na świecie.

Rozwój jaki gwarantuje Capoeira – Capoeira jest brazylijską formą gry-walki. To sztuka ciała, ale też ducha. Nie znająca praw grawitacji, szanująca indywidualne możliwości każdego człowieka, sztuka walki, która prowokuje do zdrowej rywalizacji, ciągłego samodoskonalenia przez przezwyciężanie własnych słabości. Uczy kreatywności i współdziałania. Stawia na indywidualność, wymaga dyscypliny i determinacji. Charakteryzuje się dużą dozą dynamiki, rywalizacji, oraz widowiskowości.

Misją oraz ideą pracy podkarpackich instruktorów jest kontynuowanie pracy twórcy współczesnej Capoeira Regional Mestre Bimby oraz jego następcy Mestre Vermelho 27 oraz naszego mistrza Mestre Bamba. Przywiązanie do tradycji starych mistrzów określa gradację stopni, zasady dotyczących rytuału Roda de Capoeira i stosowaną metodologię nauczania. Praktyka Capoeira oraz Capoeira Regional wiąże się zarówno z pracą fizyczną taką jak nauka technik ataków i obrony, nauka technik poruszania, stretchingu, przygotowania kondycyjnego, pracy siłowej, nauki akrobacji w powietrzu i na ziemi, jak i pielęgnację bagażu kulturowego, który niesie ze sobą ta sztuka walki; nauki języka portugalskiego, znajomości rytuału Roda de Capoeira, wiedzy o historii Brazylii, gry na instrumentach muzycznych berimbau, pandeiro, atabaque, oraz nauka brazylijskich pieśni do Capoeira. W planie nauczania nie brakuje też zajęć dotyczących typowego folkloru afro–brazylijskiego. Podkarpaccy instruktorzy po kilkukrotnych pobytach w Brazylii w mieście gdzie narodziła się Capoeira czyli w Salvador da Bahia przekazują wiedzę na temat CAPOEIRA, BJJ, MACULELE, SAMBA, AFRO DANCE. Dzięki kilkunastoletniej pracy naszej grupy na terenie Podkarpacia wielokrotnie odbyły się warsztaty znane pod nazwą BRAZYLIADA i JOGO DE CAPOEIRA, na które zapraszani byli Mistrzowie i Profesorowie z Europy i Brazylii oraz capoeiristas z całej Polski. Kilka razy do roku uczestniczymy m.in w warsztatach organizowanych na terenie Polski i Europy oraz obozach letnich i zimowych, które organizuje Akademia Sztuki Capoeira wraz z porozumieniem z Kuratorium Oświaty.  Na treningach Akademii pojawiło się wielu wybitnych gości ze świata Capoeira. Aktywny kontakt i nauka z najlepszymi nauczycielami jest najistotniejszym czynnikiem budującym jakość zajęć w naszych szkołach.

Nie zwlekaj! Spróbuj i Ty!

Dołącz do Gry – Trenuj Capoeira!

Share This