22–26.06.2016 OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY CAPOEIRA
JOGO DE CAPOEIRA – ROZPOCZĘCIE WAKACJI W STYLU REGIONAL

Akademia Sztuki Capoeira UNICAR Rzeszów ma zaszczyt zaprosić wszystkich Graczy Capoeira oraz tych, którzy jeszcze nie mieli możliwości spróbować się w Grze Capoeira na VII edycję ogólnopolskich, cyklicznych rzeszowskich warsztatów Capoeira.
JOGO DE CAPOEIRA tłumacząc z języka portugalskiego to GRA CAPOEIRA. Co rok Akademia Sztuki Capoeira UNICAR z siedzibą w Rzeszowie organizując to przedsięwzięcie przyjmuje ponad 150-u graczy Capoeira z całej Polski. Zajęcia i rodas podczas wydarzenia prowadzone są przez brazylijskich i polskich instruktorów, co skutkuje niesamowitą energią przez pięć dni trwania warsztatów.

Jak co roku, na wydarzeniu JOGO DE CAPOEIRA głównie skupiać się będziemy na grze w Roda, weźmiemy także na warsztat kilka aspektów gry Capoeira Regional takich jak tradycje Capoeira Regional oraz jej historie. Panel dyskusyjny z znawcami tej sztuki walki, wzbogaci wiedzę wszystkich uczestników i pozwoli na ugruntowanie naszej wiedzy na temat tej dyscypliny sportu.

Dodatkowo dla osób które chciałby po raz pierwszy spróbować swoich sił na zajęciach Capoeira, Akademia Sztuki Capoeira w Rzeszowie, przygotowywuje zajęcia tylko dla Ninch, w grupach dzieci, młodzieży i dorosłych w rzeszowskiej Akademii Sztuki Capoeira.
22 i 24 czerwca o godzinie 17:00 rozpocznie się trening dla dzieci, a o godzinie 18:00 dla młodzieży i dorosłych. Treningi prowadza instruktorzy z Brazylii.
Kolejną atrakcją warsztatów będzie projekcja pierwszego polskiego filmu dokumentalnego na temat Capoeira. EU SOU CAPOEIRA- JESTEM CAPOEIRA, opisuje historię ponad 20 lat Capoeira w Polsce, powiada o Adamie Fabie-Contra Mestre Sem Memoria, człowieku który tą fascynującą dyscyplinę sportu sprowadził do Polski i przyczynił się do rozpowszechnienia się jej naszym kraju oraz w Europie. Seans odbędzie się w rzeszowskim kinie ZORZA 25 czerwca o godzinie 15:00, poprzedzony pokazem Capoeira oraz po seansie rozmową z głównym bohaterem filmu Adamem Fabą, jak również z reżyserem i producentem Jakubem Czapczyńskim. Wejście na projekcje filmu dla uczestników warsztatów za darmo.
————————————————————————————-

Plan warsztatów:

Środa 22-06-2016
15:00-17:00 – zapisy (ASC Rzeszów, ul: Baczyńskiego 6)
17:00-18:00 – trening dzieci grupa początkująca
18:00-19:00 – trening młodzież i dorośli grupa początkująca

CZWARTEK 23-06-2016
15:00-17:00 – zapisy (ASC Rzeszów, ul: Baczyńskiego 6)
17:00-18:30 – trening i roda dzieci grupa średnio zaawansowana i zaawansowana
18:30-20:30 – trening i roda młodzież i dorośli grupa średnio zaawansowana i zaawansowana

PĄTEK 24-06-2016
15:00-17:00 – zapisy (ASC Rzeszów, ul: Baczyńskiego 6)
17:00-18:00 – trening dzieci grupa początkująca
18:00-19:00 – trening młodzież i dorośli grupa początkująca
19:00-………. – Jogo de Capoeira

SOBOTA 25-06-2016
10:00-10:30 – rozruch (ASC Rzeszów, ul: Baczyńskiego 6)
10:30-12:00 – Jogo de Capoeira
14:00-14:45 – Jogo de Capoeira (ul: 3-go Maja obok Kina Zorza)
15:00-17:00 – Projekcja filmu ,,EU SOU CAPOEIRA” (Kino Zorza)
17:00-18:00 -Jogo de Capoeira (ul: Grunwaldzka)
22:00-…… – After Party w Lokalu Przystań na Lato.
NIEDZIELA 26-06-2016
11:00-11:30 – rozruch (ASC Rzeszów, ul: Baczyńskiego 6)
11:30-13:00 – Jogo de Capoeira.

————————————————————————————-

Prowadzący i instruktorzy:

ContraMestre Sem Memoria – Adam Faba(Unicar Polska)
Professor Dinossauro – Fabio Nasemento(Unicar Brazylia)
Professor Cabeção – Kleber Santos Silva(ACMB Brazylia)
Estagiário Maximo – Maciej Wojnar(ACMB Polska)
Estagiário Torpedo – Patryk Kusiński(ACMB Polska)
Instrutor Marinheiro – Jacek Wojciechowski(CPPA Polska)
Graduada Charmosa – Elżbieta Ludian(CPPA Polska)
Estagiária Foguetinho – Agnieszka Luber(UNICAR Polska)
Estagiária Docinho – Karolina Piasecka(UNICAR Polska)
Estagiário Sabido – Szymon Kolesiński(UNICAR Polska)
Estagiário Ferruginho – Dumel Rusin(UNICAR Polska)
Estagiário Sombre – Paweł Puchała(UNICAR Polska)
Estagiário Caracol – Piotr Piotr Małachowicz(UNICAR Polska)
Estagiário Banana – Tomasz Baranik(UNICAR Polska)
Estagiário Voador – Tomasz Majka(UNICAR Polska)
Formada Tigresa – Julia Niewola-Staszkowska(UNICAR Polska)
Formado Angoleiro – Rafał Derkacz(UNICAR Polska)
Formado Sariguê – Łukasz Witecki(UNICAR Polska)
Formado Pexie Grande – Jakub Czapczyński(UNICAR Polska)
Formado Palmito – Kamil Kramarz(UNICAR Polska)

i wielu innych;]

————————————————————————————-

Koszty i zakwaterowanie:

Koszty dla Capoeristas – 60 zł (w tym nocleg+film+warsztaty)
Zakwaterowanie – Akademia Sztuki Capoeira UNICAR Rzeszów, ul: Baczyńskiego 6.

————————————————————————————-
Czym jest CAPOEIRA – brazylijska sztuka walki ukryta w tańcu?

Została stworzona w XVIII i XIX przez niewolników w Brazylii (Największe skupiska to Salvador da Bahia, Rio de Janerio i Sao Paulo), stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, sposobem rozrywki, zabawy pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich. Nowoczesna, zmodernizowana, Capoeira zawiera I oferuje wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, uderzenia rękoma, głową oraz obalenia. Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira proponuje wiele uników i przejść.

Rozwój jaki gwarantuje Capoeira – Capoeira jest brazylijską formą gry-walki. To sztuka ciała, ale też ducha. Nie znająca praw grawitacji, szanująca indywidualne możliwości każdego człowieka, sztuka walki, która prowokuje do zdrowej rywalizacji, ciągłego samodoskonalenia przez przezwyciężanie własnych słabości. Uczy kreatywności i współdziałania. Stawia na indywidualność, wymaga dyscypliny i determinacji. Charakteryzuje się dużą dozą dynamiki, rywalizacji, oraz widowiskowości. Misją oraz ideą pracy podkarpackich instruktorów jest kontynuowanie pracy twórcy współczesnej Capoeira Regional – Mestre Bimby oraz jego następcy Mestre Vermelho 27. Przywiązanie do tradycji starych mistrzów określa gradację stopni, zasady dotyczących rytuału Roda de Capoeira i stosowaną metodologię nauczania. Praktyka Capoeira Regional wiąże się zarówno z pracą fizyczną taką jak nauka technik ataków i obrony, nauka technik poruszania, streching, przygotowania kondycyjnego, pracy siłowej, nauki akrobacji w powietrzu i na ziemi, jak i pielęgnację bagażu kulturowego, który niesie ze sobą ta sztuka walki; nauki języka portugalskiego, znajomości rytuału Roda de Capoeira, wiedzy o historii Brazylii, gry na instrumentach muzycznych berimbau, pandeiro, atabaque, oraz nauka brazylijskich pieśni do Capoeira. W planie nauczania nie brakuje też zajęć dotyczących typowego folkloru afro–brazylijskiego. Podkarpaccy instruktorzy po pobytach w Brazylii w mieście gdzie narodziła się Capoeira czyli w Salvador da Bahia przekazują wiedzę na temat Capoeira, BJJ, MACULELE, SAMBA, AFRO DANCE. Dzięki kilku nastoletniej pracy naszej grupy na terenie Podkarpacia wielokrotnie odbyły się warsztaty znane pod nazwą BRAZYLIADA i JOGO DE CAPOEIRA, na które zapraszani byli Mistrzowie i Profesorowie z Europy i Brazylii oraz capoeiristas z całej Polski. Kilka razy do roku uczestniczymy m.in w warsztatach organizowanych na terenie Polski i Europy oraz obozach letnich i zimowych. Na treningach Akademii pojawiło się wielu wybitnych gości ze świata Capoeira. Aktywny kontakt i nauka z najlepszymi nauczycielami jest najistotniejszym czynnikiem budującym jakość zajęć w naszych szkołach.
Capoeira w Rzeszowie? Zastanawiasz się, czy spróbować? – Nie zwlekaj! Im prędzej zaczniesz tym wyższy poziom osiągniesz. Aby przystąpić nie trzeba specjalnego przygotowania, szczególnych predyspozycji ani drogiego stroju. Treningi w grupie początkujących przygotują Cię kondycyjnie i sprawnościowo. Doświadczeni Capoeristas będą czuwać nad młodszymi kolegami w Jogo [grze Capoeira]. Rok nauki bazy czyli podstaw poruszania oraz technik obrony i ataku jest przygotowaniem do wyzwań na zajęciach w grupie średniej oraz zaawansowanej. Pierwszy trening możesz spróbować bez jakiejkolwiek opłaty, wystarczy strój nie krępujący ruchów (t-shirt, spodnie dresowe lub szorty), Capoeira Regional ćwiczy się boso, gwarantujemy, iż tej atmosfery długo nie zapomnisz!
Więcej informacji na stronach internetowych:
www.ascrzeszow.pl i www.capoeira-rzeszow.pl

Więcej informacji na temat filmu i projektu Polak Potrafi: www.polakpotrafi.pl/projekt/capoeira

Dołącz do Gry – Jogo de Capoeira!

Share This